Katarzyna Tutkowska – Sprawdzony Podolog Żukowo

Terapia pękających pięt

Pękająca skóra wygląda nieestetycznie i może być sygnałem innych problemów ze zdrowiem. Do pęknięć dochodzi, gdy nie dbamy o odpowiednie nawilżenie skóry i nie usuwamy regularnie zrogowaciałego naskórka lub usuwamy go zbyt często, a przecież pięty podlegają ciągłemu tarciu i naciskowi, co potęguje objawy. Dodatkowo na pękające pięty może mieć wpływ niewłaściwa dieta uboga w witaminę A, nadwaga oraz noszenie syntetycznych, nie przewiewnych skarpetek.

Widoczne szczeliny mogą sięgać nie tylko do warstwy naskórka, ale aż do skóry właściwej, co powoduje już krwawienie. Wtedy pacjent odczuwa silny ból. Łatwo w takim stanie o zakażenie organizmu bakteriami. Dlatego czym prędzej należy udać się do specjalisty podologa.

Główne powody pękania skóry na piętach 

Skłonność genetyczna ? rzadko spotykana

Źle dobrane obuwie ? za ciasne lub z materiałów syntetycznych

Przyjmowanie sporej ilości leków w szczególności leków na rozrzedzenie krwi. Spora część to osoby w starszym wieku, osoby chorujące na reumatyzm i łuszczycę.Nadwaga

Nieodpowiednia dieta ? uboga w witaminę A

Źle przeprowadzony pedicure kosmetyczny (zbyt częste i głębokie usuwanie naskórka)

Brak odpowiedniej higieny

Zaniedbane pięty w konsekwencji prowadzą nie tylko do rogowacenia się skóry, braku jej elastyczności co z kolei skutkuje pęknięciami skóry na piętach, ale również do groźnych rozpadlin, które są siedliskiem chorobotwórczych bakterii i prowadzą do przekrwienia pięt, podskórnych wylewów kapilarnych i zakażeń stóp. W skrajnych przypadkach prowadzi to nawet do amputacji kończyny.

 

Jak przebiega leczenie u podologa?

Na pierwszej konsultacji specjalista w gabinecie podologicznym przeprowadzi zabieg, używając preparatów zmiękczająco-złuszczających. Skalpelem, dłutkiem lub frezem ściernym bezboleśnie pozbędzie się zrogowaciałego naskórka. Oczyści również i opatrzy powstałe szczeliny. Leczenie jest długotrwałym procesem i może wiązać się z kilkoma wizytami.

Podolog ocenia wartość hydro-lipidową skóry stóp. W zależności od stopnia i głębokości pęknięć podolog przyjmuje odpowiednią strategię leczenia. Zastosowane leczenie podologiczne jest bezbolesne. Zazwyczaj stosuje się odpowiednie preparaty zmiękczające naskórek. Za pomocą dłuta podologicznego lub odpowiednio dobranego frezu usuwa się nadmierną ilość skóry rogowej. Potem drobnoziarnistym frezem albo kapturkiem zamyka się pory tkanki skórnej. Zakładany jest opatrunek z odpowiednim preparatem.

Efekt pracy podologa w tym przypadku widoczny jest zazwyczaj już po kliku dniach. Jest to jednak uzależnione od stanu pęknięć w jakim rozpoczął on leczenie pięt. Po kilku dniach pacjent musi pojawić się do kontroli.

Ilość zabiegów i wizyt kontrolnych zawsze zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Po całkowitym wyleczeniu pękających pięt zaleca się co jakiś czas kontrolę u podologa w celu wyeliminowania ewentualnych nawrotów pękania skóry na piętach. Podolog może dodatkowo zalecić stosowanie kremów przeciwdziałających pękaniu skóry i podpowie jak pielęgnować stopy w domu.

Jak można zapobiegać pękaniu pięt?

Unikaj ciasnego i niewygodnego obuwia. O ile to możliwe kupuj obuwie zdrowotne z naturalnej skóry o właściwościach prawidłowego oddychania

Noszenie skarpet bawełnianych jest dobrym sposobem na zapobieganie pękaniu skóry

Dbaj o dostateczne nawodnienie organizmu. Pij często ale w niezbyt wielkich ilościach

Spróbuj dostosować swoją dietę tak by zawierała ona witaminę A

Stosuj tzw. szok termiczny dla skóry stóp. Polega on na tym, żeby co jakiś czas przygotować dwa pojemniki (miski) z wodą, gdzie w jednej jest woda ciepła (ok. 38 stopni), a w drugiej zimna ok. 20 stopni). Zanurz stopy w ciepłej wodzie do momentu kiedy możesz w niej wytrzymać a potem przełóż je na krótko do wody zimnej. Zastosuj to kilka razy naprzemian. Taki szok pozytywnie wpływa na unerwienie i pobudza tkanki do odbudowy naskórka.

Nie używaj pumeksów bo rozrywają skórę na piętach.

Nie używaj ostrych narzędzi metalowych podczas samodzielnego robienia pedicure.

Na pękające pięty nie stosuj kremów ani oliwek z ogólnodostępnych drogerii.

Do pielęgnacji skóry na piętach używaj preparatów zawierających odpowiednio dobraną ilość mocznika. W prawidłowej pielęgnacji stóp ilość mocznika w kremach jest bardzo istotna. O propozycję produktową możesz poprosić w gabinecie podologicznym

W razie potrzeby używaj odpowiednich wkładek do obuwia.

zadaj pytanie lub umów się na wizytę Skontaktuj się ze mną telefonicznie lub wypełnij formularz