Część osób może stresować się przed pierwszą wizytą u podologa. Zupełnie niepotrzebnie! Specjalista dokłada wszelkich starań, aby rozmowa i badanie przebiegały w intymnej i przyjaznej atmosferze.
Pierwsza wizyta u podologa zwykle odbywa się, gdy pojawia się problem (kurzajki, odciski, wrastające paznokcie, który powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Trzeba jednak pamiętać, że wcale nie musi tak być. Do naszego Instytutu mogą zgłosić się również te osoby, które chcą zadbać o swoje stopy, sprawdzić ich stan i wdrożyć działania profilaktyczne.
Wizyta u podologa zaczyna się od rozmowy. W jej trakcie specjalista zbiera wywiad chorobowy. Pytania dotyczą celu wizyty, występujących dolegliwości, czasu trwania dolegliwości, ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, oraz dotychczasowych metod leczenia występujących dolegliwości.
Następnie pacjent jest proszony o zdjęcie obuwia i zajęcie miejsca na fotelu podologicznym. Podolog dokładnie ogląda stopy – ocenia kształt, ewentualne deformacje, a także stan skóry i paznokci. Niekiedy decyduje o przeprowadzeniu dodatkowych testów diagnostycznych, np. badania mykologicznego lub analizy komputerowej podoskopem. Wszystkie te czynności są całkowicie bezbolesne.
Na podstawie wywiadu oraz badania podologicznego specjalista stawia diagnozę i ustala plan leczenia. Liczba wizyt oraz niezbędne zabiegi zależą od rodzaju problemów. Podolog wyjaśnia pacjentowi wszystkie niezbędne kwestie i odpowiada na pytania. Niektóre czynności mogą być przeprowadzone już na pierwszej wizycie.
Bardzo ważną kwestią jest także to, jak przygotować się do wizyty u podologa. Zalecane jest umycie stóp i ich osuszenie. Nie można jednak nakładać na nie żadnych balsamów, kremów lub maści. Na wizytę należy zabrać także aktualnie noszone obuwie (lub inne, jeżeli mają zostać do niego dopasowane wkładki ). Można mieć przy sobie wyniki badań mykologicznch itp. Warto też sporządzić listę aktualnie spożywanych leków i suplementów diety.
O tym, jak często zgłaszać się do podologa, decyduje specjalista po dokładnym obejrzeniu stóp – trzeba pamiętać, że każdy z nas ma inną skórę i predyspozycje do powstawania różnych schorzeń. U części osób wystarczy jedynie regularny peeling podologiczny, ale są też osoby, które wymagają serii zabiegów i kilkumiesięcznej terapii.